0

Viop'ta Aylık Kazanç

Viop'ta Aylık Kazanç

Birçok insanın merak ettiği bir konu, Viop’ta ya/da Borsa’da aylık düzenli gelir elde edebilir miyiz? Bu sorunun birden çok cevabı bulunmaktadır. Çünkü kazançlarınız stratejinize göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin; Trendi takip eden bir sistem kullanıyorsanız, aylık kâr hedefleri koymanız doğru olmayabilir. Evet piyasa trend yaptığı zaman ay bazında güzel kazançlar elde edebiliriz fakat piyasalar her zaman trend yapmaz. Aylarca süren yataylar yaşanabilir. Trend takip sistemleri yatayda para kazanamayacağı için aylık kâr hedefleri belirlememiz çok mantıklı olmaz. Kendimizi kurumsal bir şirket gibi görmeliyiz.  Aynı borsadaki şirketlerin 3 ayda bir bilanço açıklaması gibi bizimde kâr oranlarımıza minimum 3 ayda bir bakmamız gerekir. 3 ayda bir bakmaktan kastım hedefe varma anlamındadır. Kâr oranlarınıza ister haftalık ister aylık bakabilirsiniz. Fakat hedeflerinize minimum 3 ayda bir bakmanız gerekir ki tutarlı bir sonuç elde edebilesiniz. Hedeflere bakma anlamında 2 seçeneğiniz var. Ya 3 aylık periyotlarda yılda 4 kez, ya da 4 aylık periyotlarda yılda 3 kez bakmalısınız.

Hedef Belirleme

Hedeflerimizi nasıl belirleyeceğiz konusuna geldiğimizde tablodaki örneği inceleyebiliriz. Rakamlar örnek olması için yazılmıştır, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tablodaki örneğimizde 1 Milyon TL ana sermayesi olan bir Viop yatırımcısını ele aldım. Viop'ta sermayemizin tamamı ile işlem yapamayacağımızı Viop Nedir isimli yazımda belirtmiştim. Bu yatırımcımız ana sermayesinin maksimum %40'ı ile yani 400.000 TL ile işlem yapmayı tercih ediyor. Bu oran sizin risk algınıza göre değişecektir. %50'yi aşmayacak şekilde bir oran verebilirsiniz. Aylık kar hedefimiz %10 yani 40.000 TL. 3 aylık hedefimizi belirleyebilmek için 1 aylık hedefimizi koymak zorundayız. Tabi biz bu aylık %10 hedefini verirken her ay bu hedefe ulaşamayacağımızın farkındayız. Yukarıda da söylediğim gibi piyasa bazen yatay gider ve para kazanamayabiliriz. Fakat 3 aylık süreçte fiyatlar illâki hareket edecektir. İyi bir sisteminiz var ise zaten yataylarda çok fazla zarar etmezsiniz. Trend başladığı zaman ise gerçek kazananlar olursunuz. Üstelik Viop'ta aylık %10 kâr hedefi, kaldıracı da düşündüğümüz zaman yapılması yüksek bir hedeftir. Hedeflerimizi belirlerken mantıklı olmalıyız. 400.000 TL sermaye çalıştırırken her ay 400.000 TL kazanacağız gibi saçma hedefler veremeyiz. Bazen öyle trend piyasalarına denk geliriz ki 2-3 ay bu hedefi üst üste yapabiliriz. Bazen de 1 ayda %200 kâr yapabiliriz. Fakat fiyatlar her zaman yükselemez, yatay gidemez ve düşemez. Bu konuya çok dikkat edelim arkadaşlar. Nasıl ki yatayda zarar etmeyip trende girmek önemli ise, trendden sonra bizi bekleyen yatay ya da düşüş piyasasında da zarar etmemek önemlidir. Burada bir döngü var, bu döngünün içerisinde doğru yerlerde doğru işlemleri yapmamız gerekir.


Aylık hedefimiz 40.000 TL ise 3 aylık hedefimizde 40.000 * 3 = 120.000 TL olur. Bu tutarı %80 oranında gerçekleştirdiğinizde yani 120.000 * 0.80 = 96.000 TL hedefinizi başardınız demektir. Başarımızı en net ortaya koyan veri yıllık bazdaki performanstır. Bu başarıya ulaşabilmek için de portföyünüzü disiplinli bir şekilde yönetmeniz gerekir. Verdiğimiz örnekte 400.000 TL çalıştırıyoruz ama sonuçta bu tutarı tek bir pay üzerinde kullanmayacağız. Viop piyasasında ki hacimli paylardan, sektörlerine göre seçim yapıp parayı bölmemiz gerekir. Tabi her zaman aynı tutarı çalıştıramayabiliriz. Özel durumlar yaşandığında fazla riske girmemek için teminatlarımızı düşürürüz. Nedir bu özel durumlar ? Örneğin; 2022'nin sonunda 2023 portföyünü ayarlarken Mayıs ayında yapılacak seçimleri düşünerek her zaman çalıştırdığımız sermayenin daha da altına indik. Bunun üzerine Şubat ayında yaşanan deprem felaketiyle birlikte seçimleri atlatana kadar sermayeyi biraz daha düşürmeye karar verdim. 2023 yılının ilk 5 ayını düşük sermaye ve fazla da tatmin etmeyen bir kâr oranı ile kapatmış bulunuyoruz. Bu zorlu piyasa koşullarında zarar etmemek çok önemli arkadaşlar. Zor piyasayı zararsız atlattıysam, kolay piyasanın gerçek kazananı olacağım. Yıllık (TL) hedefime ulaşabilmek için ilk 5 ayın açığını kalan 7 ayda çıkarmamız lazım. Haliyle daha yüksek sermaye ile işlem yapmak gerekiyor. Yıllık bazda da hedefimizin %80'ini yaptığımızda kendimizi başarılı sayabiliriz. Yukarıdaki tabloya göre yıllık minimum hedefimiz 480.000 * 0.80 = 384.000 TL.Yazdıklarım kendi yöntemlerimdir, uygulamak zorunda değilsiniz. Doğruya giden tek yol yoktur, bana göre doğrulardan bir tanesini anlattım. Herkese bol kazançlar dilerim.
Yorumlar

Yorum Yap

Blog Kategorileri

Son Yazılar

Sistem Geliştirme

16-05-2024 / Algoritmik Trade

Optimizasyon

15-05-2024 / Algoritmik Trade

Kayma-Komisyon

03-05-2024 / Algoritmik Trade