0

Neden Algoritmik Trade Yapmalıyız ?


Neden Algoritmik Trade Yapmalıyız ?


Algoritmik Trade Nedir?

Neden Algoritmik Trade yapmalıyız sorusuna gelmeden önce Algoritmik Trade ’in ne olduğunu bilmemiz gerekir. Türkçe anlamına baktığımız zaman “Otomatik Ticaret” olarak isimlendirebiliriz. Gerçek hayatta ticaret yaparken bir ürün/mal/hizmet alırken sebepleriniz olur. Örneğin; Yatırım amaçlı bir ev alacağınızı düşünün. Bu evi alırken birçok parametreyi analiz edersiniz.  Bu analizlerinizin sonucunda evinizi aldığınız fiyatın üzerinde bir fiyata satmayı düşünürsünüz ya da kira getirisi ile daha uzun vade bir yatırım yaparsınız. Bu işlem kârlı bir ticarettir. Öyle bir yatırım düşünelim ki günde 100 tane ev alıp satıyoruz.  1 tane ev için analiz yapmak kolay iken, her gün 100 tane ev için analiz yapıp, karar vermek imkansızdır. İşte bu aşamada Algoritmik Trade devreye girer. Analiz koşullarınızı bilgisayara tanımlarsınız, bilgisayar sizin için gerekli analizleri yapıp alım-satım kararını verir.

 

Borsa’da Algoritmik Trade Nedir?

Borsa’da Algoritmik Trade yukarıdaki ev örneği ile aynıdır. İndikatörler (göstergeler) ile gerekli analizleri bilgisayarlara yaptırıp, alım satım işlemlerini yine bilgisayarların yapmasını sağlarız. Algoritmik Trade denildiği zaman yanlış anlaşılan bir konu var. Biz hiç işlem yapmadan/sorumluluk almadan/karar vermeden alım-satım yapıyormuşuz gibi bir algı oluşuyor. Bu yanlış bir bakış açısıdır. Sistemlerimizi kurmadan bütün kararları/sorumlulukları biz alırız. Yani bu işin beyni biziz, robotlar ise ameleliğini yapıyor diyebiliriz.  Robotlarımızı hazırlamadan önce bütün strateji kurgusunu biz oluşturur, robota ne alması ve ne kadar almasını gerektiğini biz söyleriz. Piyasalar açıkken robotlarımız bizim oluşturduğumuz koşullar doğrultusunda, bizim belirttiğimiz miktarda alım - satım işlemini yaparlar.


Neden Algoritmik Trade yapmalıyız?

Günümüzde zorlaşan hayat şartlarını düşündüğümüzde herkesin ek bir gelire ihtiyacı olabilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok ek gelir fırsatı doğmuştur. Algoritmik Trade ’de ek gelir elde edebileceğimiz güzel bir iş fırsatıdır. Aynı zamanda iş hayatı stresinden sıkılmış insanlar için ana gelir kaynağı olarak da değerlendirebilir.  Benim Algoritmik Trade yapmaktaki amacım ana gelir kaynağı oluşturmaktır. Çünkü ben yıllar öncesince sıkıcı iş hayatından ve baskısından kurtulup kendime zaman ayırmaya karar verdim.  Şimdilerde ise çalışma zamanlarımı, izinlerimi, tatillerimi kimseye hesap vermeden ayarlayabilmenin tadını çıkarıyorum. Bu özgürlüğün tarifi yok…

 

Algoritmik Trade yaptığımız zaman tabi ki hedeflerimizden birisi para kazanmak olacak fakat en önemlisi zaman kazanıyoruz. Yukarıdaki tabloda ülkedeki büyük çoğunluğun zamanını nerede harcadığı yer almaktadır. Günde 9 saat çalışan bir insan, 2 saat (gidiş-dönüş) yol ile birlikte her gün 11 saatini harcıyor. Peki bunun karşılığında ne alıyor. Büyük çoğunluk sadece asgari ücret için 11 saatini satıyor diyebiliriz.  Bu insanın ortalama 8 saat uyuduğunu farz edersek, toplam da 19 saat yapar.  Kendimize zaman ayırabilmek için kalan sadece 5 saat. Tabi bu 5 saatin içerisinde dinlenme, yemek, banyo, aileyle/arkadaşlarla vakit geçirme gibi temel ihtiyaçlar yok. Maaşlı bir işte çalıştığımız zaman müthiş zararda oluyoruz. Algoritmik Trade sizi parasal anlamda milyarder yapmayabilir ama emin olun zaman milyarderi olacaksınız. 


Algoritmik Trade yapmanın avantajları

·         Günde 9 saat ekran takip etmenize gerek kalmaz.

·         Özgür yaşayabilirsiniz. (İsteğe bağlı)

·         Manuel alım-satım stresinden kurtulursunuz.

·         Daha fazla para kazanırsınız.

·         Algoritmalar ile uğraşmak hayatın her alanında sizi geliştirir, çünkü hayatın kendisi Algoritma.

·         Bakış açınız gelişir.

·         Analiz yetenekleriniz gelişir.

·         Haberleri ya da finansal verileri takip etmenize gerek kalmaz.

·         Tüyo peşinde koşmazsınız.

 

Yukarıdaki avantajlar kısa (5 dk. ve altı ) periyotlarda Algoritmik Trade işlemleri için geçerlidir. Çünkü orta-uzun vade için Algoritmik Trade yapılmasını mantıklı bulmuyorum.Yorumlar

Yorum Yap

Blog Kategorileri

Son Yazılar

Sistem Geliştirme

16-05-2024 / Algoritmik Trade

Optimizasyon

15-05-2024 / Algoritmik Trade

Kayma-Komisyon

03-05-2024 / Algoritmik Trade

Anahtar Kelimeler